ANNOUNCEMENTS REGISTRATION ABSTRACTS PROGRAM DOWNLOADS HOTELS

International Workshop on Nonlinear Dynamical Systems and Functional Analysis

August 13-16, 2018

ICM 2018 Satellite Conference

The Department of Mathematics of the University of Brasília welcomes you to the International Workshop on Nonlinear Dynamical Systems and Functional Analysis, satellite event of International Congress of Mathematicians 2018, which will take place at the city of Brasília, in the heart of Brazil, on August 13-16, 2018.

You are cordially invited to participate.

Organizing Commitee


Carlos Alberto dos Santos (Universidade de Brasília/Brazil)
Elves Alves Barros e Silva (Universidade de Brasília/Brazil)
Everaldo de Mello Bonotto (Universidade de São Paulo/Brazil)
Giovany Figueiredo (Universidade de Brasília/Brazil)
Jaqueline Mesquita (Universidade de Brasília/Brazil)
Jiazheng Zhou (Universidade de Brasília/Brazil)
Juliana Pimentel (Universidade Federal do ABC/Brazil)
Liliane de Almeida Maia (Universidade de Brasília/Brazil)
Luís Henrique de Miranda (Universidade de Brasília/Brazil)
Manuela Rezende (Universidade de Brasília/Brazil)
Marcelo Furtado (Universidade de Brasília/Brazil)
Ricardo Parreira (Universidade de Brasília/Brazil)
Ricardo Ruviaro (Universidade de Brasília/Brazil)

Scientific Committee

Alexandre Nolasco de Carvalho (Universidade de São Paulo/Brazil)
Carlos Lizama (Universidad de Santiago de Chile/Chile)
Hans-Otto Walther (University of Giessen/Germany)
Jean Mawhin (Université Catholique de Louvain/Belgium)
João Marcos Bezerra do Ó (Universidade de Brasília/Brazil)
José Bonet (Universidad Politécnica de Valencia/Spain)
Pedro Miana (Universidad de Zaragoza/Spain)


Local Committee


Aldo Pereira Solis (Universidade de Brasília/Brazil)
Anna Carolina Lafetá (Universidade de Brasília/Brazil)
Gustavo Silvestre do Amaral Costa (Universidade de Brasília/Brazil)
Karla Carolina Vicente de Sousa (Universidade de Brasília/Brazil)
Laís Moreira dos Santos (Universidade de Brasília/Brazil)
Mateus Malta Fleury (Universidade de Brasília/Brazil)
Mayra Soares Costa Rodrigues (Universidade de Brasília/Brazil)
Ricardo Lima Alves (Universidade de Brasília/Brazil)

Sessions

Difference Equations/Dynamic equations on time scales

Organizer: Eduard Toon (UFJF)


Elliptic Partial Differential Equations

Organizer: Edcarlos Domingos da Silva (UFG)


Functional Analysis

Organizer: Geraldo de Azevedo Botelho (UFU)


Nonlinear Dynamical Systems

Organizer: Juliana Pimentel (UFABC)


Ordinary/Functional Differential Equations

Organizer: Pierluigi Benevieri (USP)


Parabolic Differential Equations

Organizer: Anderson Luis Albuquerque de Araújo (UFV)


Poster

Organizer: Willian Cintra (UnB)


CONFIRMED PLENARISTS

1. Alexandre Nolasco de Carvalho (Universidade de São Paulo/ Brazil)
2. Bernold Fiedler (Free University Berlin/Germany)
3. Carlos Lizama (Universidad de Santiago de Chile/Chile)
4. Carlos Rocha (Instituto Superior Técnico/Portugal)
5. Gabriela Del Valle Planas (Universidade Estadual de Campinas/Brazil)
6. Gennaro Infante (Universitá della Calabria/Italy)
7. Hans-Otto Walther (University of Giessen/Germany)
9. José Galé (Universidad de Zaragoza/Spain)
10. Mahamadi Warma (Universidad de Puerto Rico/Puerto Rico)
11. Márcia Federson (Universidade de São Paulo/Brazil)
12. Martin Bohner (Missouri University of Science and Technology/USA)
13. Pedro Miana (Universidad de Zaragoza/Spain)
14. Tibor Krisztin (University of Szeged/Hungary)
15. Valentin Keyantuo (Universidad de Puerto Rico/Puerto Rico)

Participants

1- Adilson Presoto (Universidade Federal de São Carlos/Brazil)
2- Agnieszka B. Malinowska (Bialystok University of Technology/Poland)
3- Aldo Pereira Solis (Universidade de Brasília/Brazil)
4- Alex Farah Pereira (Universidade Federal Fluminense/Brazil)
5- Alfredo Sotelo Pejerrey (Pontificia Universidad Católica Del Peru/Peru)
6- Anderson Luis Albuquerque de Araújo (Universidade Federal de Viçosa/Brazil)
7- André Caldas (Universidade de Brasília/Brazil)
8- Angelina Carrijo de Oliveira Ganancin (Universidade de São Paulo/Brazil)
9- Anita Tomar (Govt. P. G. College Dakpathar/India)
10- Anna Carolina Lafetá (Universidade de Brasília/Brazil)
11- Anthony Louis Gotlib Ferreira (Universidade de Brasília/Brazil)
12- Arlúcio Viana (Universidade Federal de Sergipe/Brazil)
13- Carlos Alberto dos Santos (Universidade de Brasília/Brazil)
14- Carlos Tomei (Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro/Brazil)
15- Christian Manuel Surco Chuno ( Universidade Tecnológica Federal do Paraná /Brazil)
16- Claudia Correa de Andrade Oliveira (Universidade Federal do ABC/Brazil)
17- Cláudia Santana (Universidade Estadual de Santa Cruz/Brazil)
18- Claudiney Goulart (Universidade Federal de Jataí/Brazil)
19- Damião Júnio Araújo (Universidade Federal da Paraíba/Brazil)
20- Daniel Raom Santiago (Universidade de Brasília/Brazil)
21- Daniela Mariz Vieira (Universidade de São Paulo/Brazil)
22- Diego Ribeiro Moreira (Universidade Federal do Ceará/Brazil)
23- Edcarlos Domingos da Silva (Universidade Federal de Góias/Brazil)
24- Eduard Toon (Universidade Federal de Juiz de Fora/Brazil)
25- Elisa Regina Santos (Universidade Federal de Uberlândia/Brazil)
26- Elves Alves Barros e Silva (Universidade de Brasília/Brazil)
27- Eudes Mendes Barboza ( Universidade Federal Rural de Pernambuco /Brazil)
28- Everaldo de Mello Bonotto (Universidade de São Paulo/Brazil)
29- Everaldo Souto Medeiros (Universidade Federal da Paraíba/Brazil)
30- Felipe Federson (Universidade de São Paulo/Brazil)
31- Felipe Rivero (Universidade Federal Fluminense/Brazil)
32- Fernanda Andrade da Silva (Universidade de São Paulo/Brazil)
33- Fernando Hurias Lopes Neto (Universidade Federal do Piauí/Brazil)
34- Fernando Soares Carvalho (Universidade de Brasília/Brazil)
35- Filipe Dantas dos Santos (Universidade Federal de Sergipe/Brazil)
36- Francisca Lemos Cappellesso (Universidade de Brasília/Brazil)
37- Freddy Marcelo Burgos Rumiche (Universidad Nacional del Callao/Peru)
38- Gaetano Siciliano (Universidade de São Paulo/Brazil)
39- Geraldo Botelho (Universidade Federal de Uberlândia/Brazil)
40- Geraldo Nunes Silva (Universidade Estadual Paulista/Brazil)
41- Giovany Figueiredo (Universidade de Brasília/Brazil)
42- Gustavo Araújo (Universidade Estadual da Paraíba)
43- Gustavo Ferron Madeira (Universidade Federal de São Carlos/Brazil)
44- Gustavo Silvestre do Amaral Costa (Universidade de Brasília/Brazil)
45- Henrique Zanata (Universidade de Brasília/Brazil)
46- Ian Rodrigues Massa (Universidade de Brasília/Brazil)
47- Iroda Baltaeva (Urgench State University/ Uzbekistan)
48- Jacson Simsen (Universidade Federal de Itajubá/Brazil)
49- Jamil Abreu (Universidade Federal do Espírito Santo/Brazil)
50- Jamilson Ramos Campos (Universidade Federal da Paraíba/Brazil)
51- Jaqueline Mesquita (Universidade de Brasília/Brazil)
52- Jiazheng Zhou (Universidade de Brasília/Brazil)
53- Joaby Jucá (Universidade Federal de Goiás/Brazil)
54- João Marcos Bezerra do Ó (Universidade de Brasília/Brazil)
55- Jonas Ferreira Oliveira (Universidade Federal de Góias/Brazil)
56- Jorge Marques (Universidade de Coimbra/Portugal)
57- José Carlos de Albuquerque (Universidade Federal do Goiás/Brazil)
58- José Francisco de Oliveira (Universidade Federal do Piauí/Brazil)
59- Jose Kenyn Rodriguez Briceño (Universidad Nacional Mayor de San Marcos/Peru)
60- Juliana Berbert (Universidade Federal do ABC/Brazil)
61- Juliana Pimentel (Universidade Federal do ABC/Brazil)
62- Karla Carolina Vicente de Sousa (Universidade de Brasília/Brazil)
63- Kaye Oliveira Silva (Universidade Federal de Goiás/Brazil)
64- Khazhak Varazdat Navoyan (University of Mississippi/United States)
65- Laís Moreira dos Santos (Universidade de Brasília/Brazil)
66- Leonardo Epiphanio Galvão (Universidade Estadual de Campinas/Brazil)
67- Leonardo Felipe Oliveira (Universidade de Brasília/Brazil)
68- Liliane de Almeida Maia (Universidade de Brasília/Brazil)
69- Lucas Seco (Universidade de Brasília/Brazil)
70- Luís Henrique de Miranda (Universidade de Brasília/Brazil)
71- Manuela Rezende (Universidade de Brasília/Brazil)
72- Marcelo Furtado (Universidade de Brasília/Brazil)
73- Marcone Correa Pereira (Universidade de São Paulo/Brazil)
74- Marcos Leandro Carvalho (Universidade Federal de Goiás/Brazil)
75- Maria Carolina Mesquita (Universidade Federal de São Carlos/Brazil)
76- Maria Isabel Huanca Alcalá (Universidad Mayor de San Andres/Bolivia)
77- Marielle Aparecida Silva (Universidade de São Paulo/Brazil)
78- Mariusz Bialecki (Polish Academy of Sciences/Poland)
79- Mary Lilian Lourenço (Universidade de São Paulo/Brazil)
80- Mateus Malta Fleury (Universidade de Brasília/Brazil)
81- Mauro Patrão (Universidade de Brasília/Brazil)
82- Maxwell Lizete Silva (Universidade Federal de Goiás/Brazil)
83- Mayra Soares Rodrigues (Universidade de Brasília/Brazil)
84- Minbo Yang (Zhejiang Normal University/China)
85- Moacir Aloisio Santos (Universidade Federal de Minas Gerais/Brazil)
86- Mojtaba Bakherad (University of Sistan and Baluchestan, Zahedan/ I.R.Iran)
87- Monisse Postigo Alves (Universidade Estadual de Campinas/Brazil)
88- Nilson C. Bernardes Jr (Universidade Federal do Rio de Janeiro/Brazil)
89- Olimpio Miyagaki (Universidade Federal de Juiz de Fora/Brazil)
90- Pablo Amster (Universidad de Buenos Aires/Argentina)
91- Paulo N. Seminario Huertas (Universidade de São Paulo/Brazil)
92- Pawan Mishra (Universidade de Brasília/Brazil)
93- Pedro Gabriel Ferreira Colucci (Universidade de São Paulo/Brazil)
94- Phillipo Lappicy (Universidade de São Paulo/Brazil)
95- Pierluigi Benevieri (Universidade de São Paulo/Brazil)
96- Piotr Kalita (Jagiellonian University/Poland)
97- Raquel Ribeiro (Universidade de São Paulo/Brazil)
98- Ricardo Lima Alves (Universidade de Brasília/Brazil)
99- Ricardo Parreira (Universidade de Brasília/Brazil)
100- Ricardo Ruviaro (Universidade de Brasília/Brazil)
101- Rodrigo Clemente (Universidade Federal Rural de Pernambuco/Brazil)
102- Rodrigo Nunes (Laboratório Nacional de Computação Científica/Brazil)
103- Rodrigo Samprogna (Universidade Federal de Alfenas/Brazil)
104- Sabrina Camargo (Universidade Federal do ABC/Brazil)
105- Sabrina Streipert (University of Queensland/Australia)
106- Sami Aouaoui (University of Kairouan/Tunisia)
107- Samuel Carlos de Souza Ferreira (Universidade Federal de Góias/Brazil)
108- Sanjeev Kumar (Dr. Bhimrao Ambedkar University/ Agra)
108- Santiago Muro (CIFASIS-CONICET/Argentina)
109- Sergio Muniz Oliva (Universidade de São Paulo/Brazil)
110- Steffânio Moreno de Sousa (Universidade Federal de Góias/Brazil)
111- Thiago Rodrigo Alves (Universidade Federal do Amazonas/Brazil)
112- Thiago Rodrigues Cavalcante (Universidade Federal do Tocantis/Brazil)
113- Thomas Cuchta (Fairmont State University/United States)
114- Uberlandio Severo (Universidade Federal da Paraíba/Brazil)
115- Valeriano Antunes de Oliveira (Universidade Estadual Paulista/Brazil)
116- Valery A. Gaiko (National Academy of Sciences of Belarus/Belarus)
117- Victor Simões Barbosa (Universidade Federal de Santa Catarina/Brazil)
118- Vitor Estevam dos Santos (Universidade de Brasília/Brazil)
119- Willian Cintra (Universidade de Brasília/Brazil)

CONTACT

Universidade de Brasília, Brasília, Brazil
Phone: +55 61 3107-6481
Email: workshop.unb2018@gmail.com